Prvé Októbrové dni sme trávili v pohraničí Slovenska s Ukrajinou, so skupinou cyklistov z Ukrajiny a Slovenska. 1.-4. Októbra sme prešli niekoľko cykloturistických trás, ktoré  sa nachádzajú v tesnej blízkosti schengenskej hranice a hraničných priechodov s Ukrajinou.

Vihorlatské úzkokoľajky

Vihorlatské úzkokoľajky

V prvý deň sme sa previezli okolo Jazera Vinné a vyšli sme aj na Viniansky hrad, okolo ktorého vedie  žltá cykloturistická trasa. Počas spoločného večera za prítomnosti Mateja Štefánika z ministerstva regionálneho rozvoja a investícií, Vierka Štupáková prezentovala výstupy projektu BikeAccent.

2. Októbra nás čakala najdlhšia trasa, ktorá mala dĺžku približne 80 km. Jej prvá polovica viedla po náročnejšej modrej cykloturistickej trase Vihorlatské úzkokoľajky, na ktorej sme sa zastavili aj v obci Choňkovce, kde sa dá ochutnať miestne víno a pokračovali po cestách a viniciach ďalej až do obce Krčava, kde sme mali prestávku na obed. Druhá polovica trasy viedla po málo frekventovaných cestách s typickým zemplínskym takmer nulovým prevýšením.

3. Októbra sme našu jazdu začínali v obci Ptrukša, kde sme sa stretli s pánom starostom Alexandrom Takácsom, ktorý nám ukázal doplnkovú infraštruktúru pre cyklistov, ktorú v obci vytvorili. Odtiaľto viedla naša trasa po červenej Dolnozemplínskej cyklomagistrále až do obce Viničky, odkiaľ sme sa napojili na žltú tokajskú cyklotrasu, ktorou sme sa dostali cez lesy a vinice až do obce Malá Tŕňa, kde je vyhliadková veža.  Našu cestu sme ukončili vo Veľkej Tŕni vo dvore vinára Matúša Vdoviaka, u ktorého sme ukončili tento cyklovýlet okolo schengenskej hranice.

Fotografie: Tomáš Paľo, Yuriy Lozovenko, Renáta Kmecová, Peter Mikolaj

logo ENI